Inteligentny dom
Tworzymy inteligentne domy, całe domy. Całe to znaczy, że integrujemy wszelkie osobne systemy czy urządzenia w jeden inteligentny budynek, który cechuje oszczędność, bezpieczeństwo i komfort. Dokładnie w tej kolejności. Zaczynamy od rozmowy z klientem, aby poznać jego oczekiwania i preferencje. Podczas ustaleń podrzucamy ciekawe pomysły i rozwiązania, które idealnie wpasowują się w trzy słowa cechujące nasze inteligentne instalacje. Pracujemy tylko na sprawdzonych i wysokiej jakości systemach takich jak LOXONE czy Grenton. Nie wykonujemy instalacji przy użyciu tanich oraz niskiej jakości modułów, ponieważ jest to niezgodne z naszymi przekonaniami.
W dodatku reklamacja to strata czasu, zaufania i zadowolenia klienta. Status Loxone Platinum Partner czy też Grenton Premium Dealer to świadectwo naszych kompetencji i realizacji wymagających oraz ciekawych projektów. Montowane przez nas systemy posiadają pełną 2 letnią gwarancję z możliwością jej przedłużenia. Współpraca i wystawione przez tych producentów certyfikaty świadczą o poziomie wiedzy, zaufaniu oraz wysokiej jakości wykonywanych przez nas instalacji.
Co nas wyróżnia na tle konkurencji?
„Inteligentny dom” te słowa często wywołują u nas niepokój i strach przed nieznanym,
a niepotrzebnie! Inteligentne nie znaczy, że jest mądrzejsze od nas. Nie znaczy to również, że to zainstalowany system rządzi w naszym domu, a my jesteśmy do czegoś zmuszeni. A nader wszystko nie oznacza to wielkich wydatków, wręcz przeciwnie, to my kontrolujemy to co dzieje się w domu,
z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko mamy dostęp do internetu. Dodatkowo wszystkie inne zainstalowane w domu systemy takie jak alarm, monitoring, ogrzewanie, rolety czy bramę, integrujemy w jeden dobrze działający organizm i sterujemy z poziomu jednej aplikacji, a nie pięciu osobnych.
Nasze instalacje są oszczędne, bezpieczne oraz komfortowe.
Chętnie zajmujemy się największymi i najbardziej wymagającymi projektami.
Wykonujemy instalacje przewodowe i bezprzewodowe.
Integrujemy wiele osobnych systemów w jeden organizm.
System tworzymy przy ciągłej współpracy z klientem.
Jesteśmy pierwszym gwarantem instalacji i modułów.
Połączenie wiedzy oraz najwyższej jakości modułów daje gwarancję zadowolenie klienta.
Cechuje nas odpowiedzialność, estetyka oraz ogromna wiedza.
Podczas pracy zachowujemy ład i porządek.
Baza wiedzy
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to taki dom, który dostosowuje się do trybu życia i przyzwyczajeń domowników. To taki dom, który nigdy nie zapomina, który podpowie, a nie nakaże. Systemy inteligentnego domu to taki swojego rodzaju wirtualny gentleman, który otworzy nam bramę kiedy podjedziemy pod nią samochodem, spuści rolety gdy wyjedziemy do pracy a na dodatek wyłączy w domu wszystkie zbędne urządzenia i światła. Zakręci wodę i zmniejszy ogrzewanie, a to wszystko pod naszą nieobecność, ale nie bez naszej kontroli. Dodatkowo podleje ogródek i uzbroi za nas alarm, kiedy my zapomnimy to zrobić. Czyli zatroszczy się o nasze rachunki, bezpieczeństwo i komfort.
Inteligentny znaczy oszczędny.
Nie chciałbym tutaj wyliczać ile zaoszczędzimy kiedy system wyłączy za nas światło, ponieważ każdy
z nas ma w swoich czterech kątach energooszczędne, a nawet już LED-owe żarówki, które same
w sobie są oszczędne i nie uczynimy ich jeszcze bardziej EKO. Powiem o czymś naprawdę opłacalnym, o czymś co można wykonać w każdym domu, a nawet mieszkaniu!
Mowa o ogrzewaniu – grrrrr! To słowo zawsze kojarzy nam się z kosztami. Od tego słowa jest tylko jedno gorsze – dopłata. A gdyby tak można było sobie wybrać temperaturę, w której czujemy się komfortowo? Dodatkowo móc ją sobie cały czas zmieniać jednym kliknięciem w telefonie, a kiedy tylko wyjdziemy do pracy i nie będzie nas w domu co najmniej 9 godzin (8h+dojazd) nasz inteligentny dom obniży temperaturę o ok. 1,5 st. co daje ogromne oszczędności energetyczne. Do tego wyobraźmy sobie komfort powrotu z ferii zimowych, kiedy to w drodze powrotnej zmieniamy temperaturę w mieszkaniu na 23 st. i wracamy do zagrzanego lokum, a nie do lodówki.
Inteligentny znaczy bezpieczny.
Większość z nas przytaknie kiedy napiszę, że w każdym domu jest jedno miejsce gdzie zazwyczaj podłącza się żelazko. Czyż nie? To właśnie to gniazdko może się wyłączyć kiedy my nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to przed wyjściem.
Albo zakręcamy zawór wody, kiedy wyjeżdżamy na dłuższą chwilę, a wężyk od spłuczki pęka podczas gdy my jesteśmy w pracy i właśnie zalewamy sąsiada. Co Inteligentny dom może w takiej sytuacji zrobić? Podam dwa przykłady, które zdarza mi się najczęściej wykonywać.
Z reguły wygląda to tak, że kiedy system za pomocą czujek ruchu lub innych czujników (własnych lub istniejącego systemu alarmowego) nie wykryje przez 10min żadnego ruchu (akcji) to zakręca zamontowane na instalacji wodnej elektrozawory, przez co zalanie sąsiada staje się niemożliwe.
To samo może się tyczyć tlenku węgla. Kiedy system go wykryje to poinformuje nas o tym np. błyskającym światłem w całym domu. Ktoś powie – przecież są czujniki, które bardzo głośno sygnalizują nam o czadzie. No tak ale nie każdy z nas ma dobry słuch lub w ogóle go nie posiada. Migające światło od razu zwróci naszą uwagę nawet jeśli mamy słuchawki z głośną muzyką na uszach. Taki sam efekt tworzy się przy nowoczesnych systemach alarmowych montowanych na zachodzie. Mam na myśli lampy stroboskopowe. Takie lampy podczas zadziałania alarmu dostarczają takiego show, że ciężko jest zrobić dwa kroki a co dopiero uciekać w te pędy. Do tego nasz wirtualny gentleman zaświeci wszystkie światła wokół domu tak aby intruz był widoczny jak na dłoni.
Czasami dobrze przemyślanym systemem inteligentnego domu możemy uzyskać efektywniejsze rozwiązanie niż zwykłym systemem alarmowym. Co lepsze, jeśli już taki posiadamy to możemy je zintegrować w jeden organizm.
Rozwiązań nie brakuje, podczas silnego wiatru lub gradu rolety same się opuszczą i zabezpieczą nasze okna przed uszkodzeniami. Można by wymieniać godzinami, a najgorsze jest to, że nigdy nie powie się o wszystkim, ponieważ możliwości jest tyle, że ograniczyć nas może jedynie nasza wyobraźnia.
Inteligentny znaczy komfortowy.
Komfortowy dlatego, że połączenie bezpieczeństwa i oszczędności daje nam komfort psychiczny
i finansowy. Nie lubię, kiedy ktoś podsumowuje inteligentne rozwiązania słowami – ja sobie sam zgaszę światło. To najczęstsze słowa, które tak naprawdę przedstawiają 1/1000 możliwości systemu.
Ja sobie sam… okej tylko po co?
Czy dalej pierzemy ubrania na tarkach w rzece? – Nie, mamy pralki.
Czy dalej zmywamy naczynia w zlewie? – Nie, mamy ten komfort, że istnieją zmywarki, nasze najlepsze przyjaciółki.
Czy dalej piszemy telegramy? – Nie, mamy SMS-y.
Czy dalej musimy o wszystkim myśleć w domu? – Nie, możemy mieć inteligentny dom!
Paradoks.
Zobaczcie sami… Załóżmy, że przyszedł czas zmiany auta. Super jeśli na nowe z salonu, ale nawet przy używanych robimy to samo. Dobrze żeby jednostka napędowa była ekonomiczna i efektywna –
to oszczędności. Dalej musi mieć najlepiej z dziesięć poduszek powietrznych, ostrzeganie o innym pojeździe w martwym punkcie, ABS, ESP, DSC, ASR, asystent linii, asystent parkowania, itp., itd.
– to bezpieczeństwo. Następnie klimatyzacja, elektryczne szyby, elektryczne lusterka, czujniki parkowania, podgrzewane siedzenia, nawigacja, automatyczne lampy, automatyczne wycieraczki
i miliony więcej – to i dwa pierwsze dają nam komfort.
Więc teraz padną z mojej strony dwa pytania.
- Czy jako nowego auta szukamy modelu mniej komfortowego od poprzedniego? – Nie, nie kupujemy starego pojazdu sprzed dwóch dekad aby podróżować w nim z rodziną.
- Czy jedziemy w strachu w samochodzie, który posiada różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa
i udogodnienia? – Nie, a przecież odpowiada za to w 100% elektronika!
Dlaczego więc w takim samochodzie pojawia się na naszej twarzy uśmiech od ucha do ucha, a boimy się zainstalować takie udogodnienia w naszym domu?
Więc teraz padną z mojej strony dwa pytania.
1. Czy jako nowego auta szukamy modelu mniej komfortowego od poprzedniego? – Nie, nie kupujemy starego pojazdu sprzed dwóch dekad aby podróżować w nim z rodziną.
2. Czy jedziemy w strachu w samochodzie, który posiada różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa i udogodnienia? – Nie, a przecież odpowiada za to w 100% elektronika!
Dlaczego więc w takim samochodzie pojawia się na naszej twarzy uśmiech od ucha do ucha, a boimy się zainstalować takie udogodnienia w naszym domu?
Koszty.
Ktoś znów powie – inteligentny dom to ogromne koszty. Kolejny mit. Nie jestem w stanie podać dokładnych kosztów, ponieważ każdy klient to inna instalacja i inne wymagania. Mogę natomiast powiedzieć, że koszt modułów systemu na potrzeby średnio zaawansowanej instalacji wynosi do 5tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego to z reguły do 10 tys. zł.
Od strony technicznej.
Obecne systemy dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe. Na etapie budowy domu warto zainwestować w przewodowy system inteligentnego domu. Natomiast jeśli po kilku miesiącach lub latach stwierdzimy, że można by było coś jeszcze dołożyć, a przecież już wszystkie przewody mamy pod tynkami, to nic straconego, ponieważ z pomocą przychodzą moduły bezprzewodowe. Obydwa systemy mogą pracować osobno lub jako całość. To daje ogromne możliwości i elastyczność.
A co w przypadku gdy dopiero co wyremontowaliśmy mieszkanie? Jeśli tylko posiadamy głębokie puszki elektryczne to jesteśmy w stanie niepostrzeżenie zmienić zwykłe cztery kąty na inteligentne, bez kucia ścian i bez śladów.
Zaufajmy inteligentnym rozwiązaniom, powierzając im opiekę nad domem, a zaoszczędzony czas i pieniądze przeznaczmy na coś ważniejszego.
Polecam się jako certyfikowany instalator systemów inteligentnego domu.
Krzysztof Melcher
właściciel firmy PROelectrics