PROelectrics

Mieszkania B&B w systemie Smart Home

Jednym z najszybciej rozwijających się obecnie trendów w Polsce są mieszkania na krótkoterminowy wynajem tzw. B&B (Bed and Breakfast). Ten sposób nocowania jest bardzo stary i dotarł do nas z krajów anglosaskich. Turysta zatrzymywał się w domu gospodarza wynajmując pokój najczęściej z łazienką, a w cenę noclegu było wliczone tradycyjne angielskie śniadanie przygotowane przez panią domu. Cechą charakterystyczną mieszkań B&B była domowa atmosfera i chociaż dziś ten sposób nocowania wygląda nieco inaczej, to nic nie stoi na przeszkodzie aby gość znów poczuł się jak w domu, czyli bezpiecznie, swobodnie i przytulnie.

Taką atmosferę uzyskamy odpowiednim wystrojem i wyposażeniem, układem mieszkania czy powitalnym poczęstunkiem. Natomiast dobrze by było wyróżnić się czymś na tle konkurencji. Spowodować by doznania gości zapadły im głęboko w pamięć, żeby nie czuli się jak u siebie w domu tylko jeszcze lepiej! To właśnie pole do popisu dla systemów Smart Home.

Jakby wyglądało takie mieszkanie? Zapraszam na wirtualną wycieczkę.

Rezerwacja dokonana, termin ustalony. Umówiony gość dociera na miejsce, odnajduje klatkę i zgodnie z instrukcjami dociera pod drzwi. Nie musi szukać klucza, ponieważ godzinę temu dostał od właściciela wiadomość z kodem do drzwi. Podchodzi do nich i w miejscu tradycyjnej klamki widzi klamkę z klawiaturą, jest pewny, że dobrze trafił. Wpisuje otrzymany kod i wchodzi do mieszkania. Kiedy przekracza próg stopniowo zapala się światło w przedpokoju i salonie. Czuje się jakby mieszkanie już na niego czekało. Zrzuca z ramienia torbę i zdejmuje buty, intuicyjnie przechodzi do oświetlonego salonu, gdzie czeka na niego powitalny poczęstunek z lokalnymi specjałami. Obraca się i na jednej ze ścian w salonie widzi zawieszony tablet z włączoną aplikacją, na której intuicyjnie rozłożone zostały ikonki żarówek, urządzeń i temperatury. Szybko orientuje się, że z tego miejsca może dostosować sobie miejsce pobytu do swoich upodobań. Czuje się zadbany i zrelaksowany. Nie wyobraża sobie wybrać innego lokum kiedy znów tu przyjedzie.

Jak to wygląda od strony właściciela takiego mieszkania? Dostaje on powiadomienie z aplikacji, że gość właśnie wszedł czy też przebywa w mieszkaniu. Ma pełny podgląd online i dostęp do wszystkich funkcji mieszkania. Dla gościa stworzony jest osobny panel. Dodatkowo, kiedy w mieszkaniu nikogo nie ma zostają zakręcone elektrozawory na instalacji wodnej lub/i gazowej, uzbraja się alarm, zostaje zgaszone światło, wyłączone sprzęty, a rolety się opuszczają.

Montaż takiego systemu nie wiąże się z gruntownym remontem. System działa bezprzewodowo.
 Moduły inteligentnego domu montuje się w puszkach elektrycznych za włącznikami i gniazdami, a sam sterownik w rozdzielnicy elektrycznej lub, z braku w niej miejsca, w osobnej małej skrzyneczce. Oczywiście, jeśli jesteśmy w trakcie remontu takiego mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest na tym etapie przygotować instalację pod smart home i zdecydować się na system przewodowy, który odpowiednio zaprojektowany może dać nam więcej możliwości. Wtedy też cały sterownik razem z modułami wykonawczymi montuje się w rozdzielnicy elektrycznej. Metamorfoza takiego mieszkania na inteligentne nie oznacza, że wszystkim musimy sterować z tabletu lub telefonu. Wszelkie fizyczne włączniki na ścianach działają równolegle z systemem. Dzięki temu mamy ogromną swobodę sterowania mieszkaniem. Kiedy poruszamy się po nim wykonujemy wszystkie czynności konwencjonalnie, natomiast, kiedy tego potrzebujemy lub chcemy, sterujemy wszystkim z poziomu aplikacji. Na szczęście nie jest tak, że trzeba o wszystkim myśleć i pamiętać. Włącz to, wyłącz tamto. Pomimo wszystkich możliwości sterowania takim mieszkaniem najważniejszy jest program, który napisany jest zgodnie z potrzebami klienta. Działa on dyskretnie w tle dbając np. o utrzymanie odpowiedniej temperatury czy zgaszenie świateł jeśli od dłuższego czasu nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.

To wszystko jest kroplą w morzu możliwości takiego smart mieszkania. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat inteligentnych systemów i poznać jego pełne możliwości to zapraszam do podstrony o inteligentnych instalacjach (TUTAJ >>), lub do kontaktu ze mną.

Zapraszam,
Krzysztof Melcher
właściciel firmy PROelectrics